KATEGORIE E-SHOPU

Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Vybíráte kolo pro sebe nebo své dítě? Nebo ho jen připravujete na novou cyklistickou sezónu? Přípravu a kontrolu povinné výbavy jízdního kola byste neměli podceňovat. Při jízdě se stáváte řidičem a jste součástí provozu, proto myslete na vaší bezpečnost a na to, že byste měli být vždy dobře vidět. Pojďme se podívat na to, co byste měli vždy při jízdě na kole mít.

 

 

Povinná výbava

Přední a zadní brzdy

Mezi povinnou výbavu jízdního kola patří přední a zadní brzdy, které musí být na sobě nezávislé a vždy plně funkční. Brzdy musí mít odstupňovatelné ovládání brzdového účinku. Jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžným nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou. Zakončení brzdových páček, měničů převodů, křídlových matic, rychloupínačů nábojů kol a konce blatníků musí mít hrany obaleny materiálem pohlcujícím energii, např. silikonem nebo plastem. Matice nábojů kol, které nejsou křídlové, rychloupínací nebo v kombinaci s krytkou konce náboje musí být uzavřené.

 

Zadní odrazky

Zadní odrazky jsou červené. Mohou být kombinovány se zadní červenou svítilnou nebo nahrazeny odrazovými materiály obdobných vlastností, přičemž reflexní plocha nesmí být menší než 2 000 mm². Pedály a paprsky předního i zadního kola jsou oranžové. Samotné odrazky se dají nahradit reflexními prvky na oblečení, například u dětí dětskou reflexní vestou, tričkem s reflexními pruhy, nebo reflexním batohem.

 

Přední odrazky

Přední odrazky mají bílou barvu, která může být taktéž nahrazena odrazovými materiály obdobných vlastností.  Odrazové materiály nahrazující odrazku, jako jsou reflexní pásky, mohou být umístěny i na oděvu či obuvi cyklisty. Odrazky je vhodné a za snížené viditelnosti povinné kombinovat se světly, na našem e-shopu pořídíte praktickou sadu led světel na kolo s vysokou svítivostí.
 

 

Oranžové odrazky

Oranžové odrazky jsou z obou stran obou pedálů a na paprscích kol. Tyto odrazky mohou být nahrazeny světlo odrážejícími materiály, které budou umístěny na obuvi nebo v jejich blízkosti. U nás můžete zakoupit reflexní tkaničky, které skvěle poslouží právě místo oranžových odrazek.
 

 

Bezpečná řidítka

Řidítka by vždy měla být zakončená zátkou či obalena vhodným měkkým materiálem. Díky zajištění jejich konců koncovkami se stanou řidítka bezpečnými a v případě pádu či srážky vás mohou chránit od nepříjemného zranění či pořezání.

 

Povinná výbava jízdního kola při snížené viditelnosti

 

Přední světlo

Při snížené viditelnosti je důležité, aby vaše kolo mělo přední bílé světlo. Světlo musí být seřízeno a upraveno trvale tak, aby se toto seřízení nemohlo samovolně nebo neúmyslným zásahem řidiče měnit. Pokud je vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může být bílé světlo nahrazeno svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem.

 

Zadní světlo

Kromě předního světla je důležité i zadní, které musí mít červenou barvu. Lze ho také nahradit svítilnou červené barvy s přerušovaným světlem a kombinovat se zadní odrazkou červené barvy. Taktéž se nesmí samovolně nebo neúmyslným zásahem řidiče pohybovat. U nás můžete zakoupit zadní blikačku na kolo, která se prodává v sadě s přední blikačkou.

 

Doporučené cyklodoplňky

 

Cyklistická přilba

Helma na kolo je nejdůležitějším doplňkem, který je povinný pouze pro děti a mladistvé do 18 let. Doporučené je ale nošení helmy nejen u dětí, protože výrazně snižuje riziko vážného poranění hlavy. Při vybírání cyklistické přilby je důležité vyzkoušet, aby opravdu seděla. Musí pevně držet i při prudkém trhnutím hlavou. Nesmí se hýbat ani do čela, do týlu či do stran. Doporučujeme dokoupit i reflexní potah na přilbu, díky kterému budete vidět i za nepříznivého počasí. 

 

Reflexní prvky

Při jízdě na kole je důležité myslet na svojí bezpečnost, které dosáhnete výběrem kvalitních reflexních prvků. Nejvýraznějším doplňkem jsou rozhodně reflexní vesty, kterou máme jak pro dospělé cyklisty, tak pro vaše děti. Kromě vesty také velmi dobře poslouží reflexní batoh či elastické reflexní tkaničky, které se nemusí zavazovat.

 

Cyklonářadí

Při každé jízdě na kole byste s sebou měli mít první pomoc při jakémkoliv problému s kolem. Kvalitní samolepící záplaty a multiklíč nejsou nikterak velké věci, ale dokáží rychle zachránit. Také se hodí mít po ruce pumpu, duši a případně náhradní bombičku do pumpy. 

 

Stahujte nový katalog!
REFLEXNÍ PRVKY
01/2020

reflexní prvky - Altima - katalog - 2019

Stáhnout katalog

 

DARUJTE BEZPEČNOST
Vašim blízkým

Zobrazit balíčky
Stáhnout leták

 

Stahujte katalog a ceník
Nažehlovacích obrázků a záplat

Stáhnout katalog
Stáhnout ceník

 

POŠTOVNÉ A BALNÉ ZDARMA PŘI OBJEDNÁVCE NAD 1000 Kč

 

 
Jsme partneři projektu

Doprava ZDARMA
Volejte ZDARMA
Obchodní podmínky